Völgyes JÓZSEF

Völgyes József
Matematika - Fizika szakos középiskolai tanár,
Nyugalmazott iskolaigazgató
Kapcsolat:
Email cím: volgyes.jozsef@ebreszto-csobanka.hu
Telefonszám: +36302107941
Lakcím: 2014 Csobánka, Rákóczi Ferenc utca
VÖLGYES JÓZSEF
Pályafutásomat 1976-ban óraadóként kezdtem a Csobánkai Általános Iskolában. A következő tanévtől már teljes állású, kinevezett tanárként dolgoztam, ekkor bíztak meg a járási fizika tanárok munkaközösségének vezetésével. Az 1978-as új tanterv bevezetéséhez engem kértek fel a járási fizikatovábbképzések megtartására. Ezt a feladatot az első igazgatói megbízásomig láttam el.
1987-ben – a hirtelen távozó igazgató helyére – felkértek igazgatónak egy éves megbízással, majd pályázat kiírása és elnyerése után 5 éves kinevezést kaptam. 1993-ban újabb egy éves megbízatásra kért fel az önkormányzat, majd a következő pályázaton megint 5 évre kaptam meg az igazgatói kinevezést. Ezekben az években próbáltuk megtartani a német nemzetiségi nyelvoktatást és a zongoraoktatást. A kilencvenes évek elején komoly erőfeszítéseket tettünk, hogy a német nemzetiségi hagyományok egy részét felelevenítsük. Pilisvörösvárról hívtunk német néptánctanárt. Énektanárunk harsonás, zenés végzettséggel, gyakorlattal is rendelkezett, így szakköri keretben elkezdtük a gyerekek rézfúvós oktatását. Szívet melengető érzés volt, amikor az iskolai rendezvényeken a Himnuszt és a Szózatot az iskola saját rézfúvós zenekara játszotta. A néptánccsoport egyre több rendezvényen szerepelt, a legnagyobb fellépésük egy Wertheimben tett látogatás alkalmával a 3000 fős városi sportcsarnokban volt. 1996. március 15-én volt az iskola névadó ünnepsége, ekkor kapta meg a Csobánkai Általános Iskola a Petőfi Sándor Általános Iskola nevet. Az ünnepséget az új ebédlő feletti zsibongóban tartottuk.
Az 1998/99-es tanévben, a következő ciklusra nem adtam be igazgatói pályázatot, és nem tanítottam tovább Csobánkán. Az iskola akkori tanulólétszáma 132 fő volt.
1998 őszén, másodállásban, elkezdtem matematikát és fizikát tanítani a Budakalász Gimnáziumban.
1999-től területi igazgatóként, majd tagintézmény-vezetőként vettem részt a Budakalász Gimnázium munkájában. A gimnáziumban fizikatanárként jelenleg is oktatom az érettségire készülő felnőtteket.
2007-től Budakalászon egy évig a Kalász Suli Általános Iskola megbízott igazgatója voltam, majd a pályázati kiírás után 5 évre kaptam igazgatói kinevezést. Igazgatói megbízatásomat 2013-ban újabb 5 évre hosszabbította a fenntartó. 2007-ben, amikor megbízott igazgató lettem, 348 diák járt a Kalász Suliba. Az utolsó évek sikeres fejlesztései Budakalász Város vezetésével és a Váci Tankerületi Központtal kialakított jó együttműködésnek is köszönhetőek. 2018 szeptemberét 519 diákkal kezdte az iskola. 42 oktatásban töltött év után innen mentem nyugdíjba.
Még általános iskolásként kezdtem Baross Péterrel a keszthelyi táborokat, majd ifivezetőként a csobánkai gyerekek nyári táboroztatásában segítettem. 1970-ben Salgótarjánban vizsgázott, ezüstjelvényes túravezető lettem. Fiatal felnőttként, 1975-től az országos vándortábor mozgalom Pilisen áthaladó útvonalfelelőse voltam 12 évig. Ez idő alatt több mint 13000 gyerek vándorolt végig a hat táborhelyet magába foglaló útvonalon. Táborozási, turisztikai munkámért magasrangú úttörővezetői kitüntetést kaptam. Sokak fejében összekapcsolódik az úttörővezetőség a párttagsággal. Az ellentétes híresztelésekkel szemben eddigi életem során soha, semmilyen párt tagja nem voltam.
1971-től a községi focicsapat tagjaként, később csapatkapitányaként vettem részt a sportéletében. Mai napig emlékszem, hogy milyen jó érzés volt a pályán küzdeni, miközben sok lelkes szurkoló buzdított bennünket még akkor is, ha nálunk lényegesen erősebb volt a vendégcsapat, és nagyon-nagy volt a közös öröm, ha nekünk sikerült nyerni. Fiatal felnőttként is aktív résztvevője, szervezője voltam a települési rendezvényeknek, közösségi életnek.
1985-től 1998-ig tagja voltam a község vezetésének:
° 1985-től1990-ig tanácstag, VB tag;
° 1990-től 1994-ig az első önkormányzat képviselője (egyedüliként a volt tanácstagok közül), pénzügyi bizottsági tag;
° 1994-től 1998-ig a második önkormányzat képviselője, pénzügyi bizottsági tag;
° Az 1998-as önkormányzati választásokon nem indultam.
Tanácstagként részt vettem a Hanfland-projektben, a gyógyszertár jelenlegi helyének biztosításában, az Ózon kemping indításában. Sajnos ehhez a későbbi önkormányzatok igen negatívan álltak hozzá, így ez a projekt bebukott.
Az 1992-es év fontos mérföldkő volt Csobánka életében: ekkor ünnepeltük újraalapításának 300 éves évfordulóját. Az egész képviselőtestület, így én is nagyon komoly munkát végeztünk ebben az időszakban: ekkor készíttettük el Csobánka új címerét, és erre a rendezvényre készítettük elő Wertheim városával a testvérvárosi szerződés aláírását.
Az 1996-os évtől a Munkaterápiás Intézet földeladásokba kezdett, de az önkormányzatnak nem volt pénze, sem hitele, így külső befektetők vásárolták meg a területeket, mely nagyon megosztotta a település akkori lakosságát. 1997 decemberében egy rendkívüli testületi ülésére egy előterjesztést készítettem, amely mindenki számára világossá tette volna ezt a földügyi helyzetet, de ezt az előterjesztést a testület napirendre sem vette. Ekkor döntöttem el, hogy a következő önkormányzati választáson nem indulok.
Számomra Csobánka az otthon.
Gyűlöletből eddig még soha nem született semmi érték. Emberhez méltó jövő pedig végképp nem!”
Polgármester jelölti program tervezet - Szeptember 22.
- Célom, hogy a Hivatal munkájában megerősítsem a szolgáltató jelleget. Azt szeretném, hogy az ügyeiket intéző polgárok érezzék, hogy a Hivatal van őértük és nem az ügyfél van a Hivatalért. Például munkaidőben folyamatosan működő (nem csak ügyfélfogadási időben nyitva tartó) ügyfélszolgálat, ahol megfelelő tájékoztatást kaphat mindenki arról, hogy mikor, mely ügyintézőnél tudnak érdemben foglalkozni a problémájával, valamint az ügyfél kapjon segítséget ahhoz is, hogy el tudjon igazodni a bürokrácia útvesztőjében.
- Célom, hogy gyors és gördülékeny legyen a hivatali ügyintézés. Fontos számomra, hogy akár magánszemélyről, akár vállalkozásról van szó, a különböző engedélyek átfuttatása mihamarabb megtörténjen, ugyanakkor semmi ne vesszen el a Hivatal tekintete elől (pl. adófizetési kötelezettség nyomon követése, értesítés, tájékoztatás). A törvényi előírások betartásával a lehető legtöbb területen biztosítani kell az elektronikus ügyintézést, akár az elektronikus időpontfoglalást, az adott ügy elektronikus nyomon-követésének lehetőségét, ugyanakkor minden segítséget megkapjanak azok az ügyfelek is, akik az elektronikus ügyintézés területén járatlanok.
- Célom, hogy a jelenleginél áttekinthetőbbé tegyem az Önkormányzat munkáját, nagyobb mértékben bevonjam a nyilvánosságot a közügyekbe. Legyen lehetőség a testületi ülések élő, egyenes adásban való közvetítéséhez. A lakosokat érintő dokumentumokat (költségvetés, szerződések, előterjesztések) közérthető módon és elérhető, átlátható formában hozzuk nyilvánosságra. Szeretném, ha minden polgár könnyen át tudná látni a közügyeink állását, a faluval kapcsolatos terveket, elképzeléseket. Szeretném, ha a falu vezetése az eddigieknél gyakrabban találkozna a lakosokkal, hogy közös jövőnket közösen vitassuk meg. Megválasztásom esetén, az önkormányzat honlapján, indítunk egy olyan rovatot, ahol a "polgármester válaszol", az önök közérdekű kérdéseire.
- Célom, hogy a költségvetést, megszavazása előtt, lehessen véleményezni. Akik támogatnák az önkormányzati döntéshozás előkészítési munkáját, azokat szívesen látnám egy esetleges szakmai tanácsnoki rendszerben. Egy ilyen rendszer kiépítéséhez célszerű felvenni a kapcsolatot más, európai településekkel, ahol ez már működik. Célom továbbá, hogy a költségvetésben 2 millió forint úgy jelenjen meg, hogy felhasználásáról a község döntsön.
- Célom, hogy kutassuk fel és ragadjuk meg a pályázati lehetőségeket. Hogyan? Kivel? Csapattal! Bevonni a helyben élő szakembereket, a helyi erőket, elképzeléseket. Ennek érdekében újra kell gondolnunk a fejlesztési elképzeléseket. Munkakapcsolatot kell kiépíteni a településen élő azon lakosokkal, akik kellő tapasztalattal, kapcsolati tőkével rendelkeznek ahhoz, hogy Csobánka fejlődését ilyen úton is elő tudják mozdítani. Terveket kell készítenünk, hogy tudjuk, mit szeretnénk fejleszteni és hogyan, annak érdekében, hogy a pályázati lehetőségekre azonnal reagálni tudjunk. Nagyon sok pályázathoz elő lehet készíteni olyan anyagokat, pályázati terveket, amiket adandó alkalommal csak “le kell emelni a polcról” és be kell nyújtani.
- Célom a falusi turizmus felvirágoztatása a helyi lakosok bevonásával. A település adottságaira támaszkodva a turizmus fejlesztéséhez szükség van falusi, magánemberek által működtetett szálláshelyekre, mely egyben munka - és bevételi lehetőséget biztosítana. Ehhez létre kell hozni egy pénzügyi alapot, mely forrására pályázat útján lehet igényt tartani. Visszatérítendő, kamatmentes támogatás lenne, melyet újra és újra visszatöltés függvényébe meg lehetne nyitni.
- Célom, hogy megerősödjenek a helyi lakosok által, helyben működtetett vállalkozások. Jogszabályok adta lehetőségeken belül támogatni szeretném új, helyi vállalkozások indítását és a meglévő vállalkozások fejlesztését. Szeretném, hogy az Önkormányzat által megvalósítandó munkákról a helyi vállalkozók időben értesüljenek, és legyen idejük a pályázat benyújtására.
- Terveim között szerepel az óvoda közvetlen környezetében parkoló kialakítása, zebra esetleges áthelyezése. Ebben az ügyben már több területet is végigjártam, de minden ilyen jellegű infrastrukturális módosításhoz sok hatósági tárgyalás szükséges.
- Terveim között szerepel a buszközlekedés járatsűrűségének megfelelő növelése, Pilisvörösvárra járat bővítése, normalizálása. Ez egyben falunk gazdasági érdeke is, hisz tömegközlekedés esetén Budapest egyes részei könnyebb elérhetők vonattal. Célszerű lenne éjszakai kiegészítő járat/járatok indítása Pomázról. Ez megoldható lenne akár kevesebb utast szállító járművekkel is. Folytatni kell a “fedett buszmegálló” projektet.
- Terveim között szerepel a túlméretes járművek kamerás kiszűrése és elérni, hogy precedens céllal büntessék őket, amennyiben engedély nélkül behajtanak a faluba.
- Terveim között szerepel a gyalogos utak, hidak karbantartása, új gyalogos utak kialakítása, építése. A jelenleg függőben lévő ilyen jellegű problémák minél gyorsabb megoldására van szükség.
- Terveim között szerepel az indokolatlan utcai parkolás visszaszorítása. Sokszor ez akadályozza a hulladékgyűjtő autó elhaladását, továbbá rendkívül balesetveszélyes. A közterületen tárolt roncsautókat, a tulajdonos költségére el kell szállíttatni.
- Terveim között szerepel azoknak az utcáknak az egyirányúsítása, ahol ez indokolt. Ezt is, mint több mást, meg kell beszélni az érintett utcabeliekkel.
- Terveim között szerepel szolgálati lakások, férőhelyek kialakítása. Az iskola tetőterében lévő volt pedagógus szolgálati „férőhelyek” megújítása az önkormányzati intézmények kezdő dolgozói részére.
- Támogatom, hogy a jelenleginél jóval több községi, nyilvános területen elhelyezett szemétgyűjtő-edény kerüljön kihelyezésre. Az ÉCS kérdőíves felmérése alapján ez igen fontos a település lakosságának.
- Támogatom az illegális hulladék-lerakóhelyek megszüntetését (önkormányzati és civil összefogással, a Pilisi Parkerdő, illetve a Zöld Bicske Kft. hathatósabb bevonásával). Tapasztalat, hogy a Pilisi Parkerdő partner a fenti probléma megoldásában, hiszen az ÉCS kezdeményezésére tavasszal közös összefogással már létrejött egy nagyléptékű területtisztítás. Az esetlegesen újra keletkező illegális lerakóhely megelőzése érdekében nagyon fontos a lakosság ez irányú oktatása, használható alternatívák ajánlása. Az újraszerveződő polgárőrség, esetleg a közterület-felügyelet többek között ezt a területet is ellenőrzése alá tudná vonni.
- a környező településekkel. Megválasztásom esetén minden szomszédos településnek baráti jobbot nyújtok, a vitás kérdéseket igyekszem lezárni és a közös problémákra (pl. csobánkai kereszteződés kivilágítása; hulladéklerakás a falu határában) közös megoldásokat keresek.
- a kisebbségi önkormányzatokkal. Támogatom a falu múltjából fakadó sváb, roma, szlovák, szerb és magyar kultúra hagyományainak ápolását, megismertetését, a nemzetiségi önkormányzatok kultúraközvetítő munkáját.
- a helyi alapítványokkal, egyesületekkel, egyházi és vallási közösségekkel, és egyéb, a falu közösségét segítő civil kezdeményezésekkel. A rendelkezésre álló eszközökkel támogatom a helyi közösségek munkáját, a formális és informális civil szervezetek működését és létrejöttét. Támogatom a településünk művész lakóit, hogy megnyilvánulási lehetőséget biztosítsunk a számukra a Baross Péter Közösségi Térben.